Центърът за устойчиво строителство на Андалусия

26/06/2019

Една от целите на нашето пътуване беше свързана с обект, построен в отговор на заложеното в Европейската програма за устойчиво развитие на регионите и за енергийно ефективно строителство "Европа 2020". Обектът се казва CLUSTER Център за устойчиво строителство на Андалусия.

     Намира се близо до красивото селище Ел Падул в югоизточна Испания , в провинция Гранада, в рамките на община Ел Вале де Лекрин . Разположено е на 13 км южно от гр. Гранада . Надморската му височина е 744 метра.

       В градоустройствено отношение под КЛЪСТЕР се разбира териториално образование в мегаполиса, обособено като относително автономна единица и обезпечаващо на своите жители пълен набор от градски функции (жилищни, административно-делови, търговско-развлекателни и други).

    Клъстерът за устойчиво строителство на Андалусия е създаден през ноември 2014 г. като част от публично-частна инициатива и е част от европейски проект. Тази публично-частна инициатива има за цел да обедини бизнес потенциала на Андалусия в сектора на устойчивото строителство с крайна цел подобряване на конкурентоспособността на компаниите в сектора чрез постигане на следните стратегически цели:

  • Дефиниране и даване насоки за устойчиво строителство.
  • Ускоряване на процеса на промяна на сектора към устойчиво строителство.
  • Насърчаване на иновациите в бизнеса.
  • Лобиране пред публичните администрации.
  • Насърчаване на сътрудничеството между компаниите, участващи в процеса.

Центърът за устойчиво строителство на Падул е реализиран от Diputación de Granada в рамките на Проект за устойчивост на градската среда на провинция Гранада (MAS SUR), одобрен от Министерството на публичната администрация (MAP) и съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). В определен период след 2007 г. сектор строителство в Испания и Андалусия претърпява спад. В резултат са били затворени множество дружества, а това е довело до уволнение на работници. Тази асоциация се създава в отговор на икономическата криза и с цел да се съживи сектора.

Понастоящем икономическата ситуация се е променила. Бизнесът и правителствената политика са насочени към дефиниране на нов модел на строителния сектор, свързан със строителството в световен мащаб, водещ до промяна в сегашните политики за строителство на сградите. 

Клъстерът е мястото, където бизнес, изследователски и институционални структури си сътрудничат и споделят опит по активен начин във всички области на устойчивото строителство. Заедно създават проекти и дават нови решения като целта е строителният сектор да се преустрои.  

      Сградата на Клъстер е изключителна в архитектурно отношение като визия и като обеми. Въпреки дъждовното време, в което пристигнахме, тя беше удивителна със своите странни заоблени форми. Изглеждаше ни като постройка от бъдещето.

Домакините ни посрещнаха сърдечно и ни разведоха из всички кътчета, като ни обясняваха защо е създаден проекта, как е започнало и протекло строителството, какви са параметрите на сградата и на енергийните центрове , разположени вътре в сградата, както и в прилежащите й дворни пространства

Запознаха ни с начина на функциониране на отоплителната система, който е абсолютно екологичен. Сградата не се захранва от външна електрическа енергия, а самата тя, благодарение на ориентацията спрямо посоките север-юг, както и на необичайната си форма и вложените изолационни системи, генерира топлинна енергия.

Захранването на сградата с ел.енергия става чрез използваните едновременно различни екологични и възобновяеми източници.

На първо място е приложена геотермална система, като под пода на ниво терен са вградените геотермални панели. Земята съхранява в недрата си огромно количество енергия. Това е единствената възобновяема енергия с източник - земята и носи названието геотермална енергия. Геотермалната енергия е възобновяем енергиен източник, който може да осигурява топлина и енергия 24 часа в денонощието през цялата година, независимо от външни фактори като атмосферните условия и сезоните. Неограничената й наличност навсякъде по света я прави атрактивен източник на енергия за различни приложения. Като напълно чист и на практика безплатен възобновяем източник, геотермалната енергия е най-добрата възможност за отопление и битово горещо водоснабдяване.

На второ място самата система на прозорците,както и тяхната ориентация не позволяват разход на енергия.

На трето място в прилежащото дворно пространство са разположени фотоволтаици, генериращи слънчева енергия.

На четвърто място във веригата на енергийните възобновяеми източници е създадено производство на Спирулина, което би осигурило на обитателите на сградата чиста "суперхрана".

Спирулина се наричат вид синьо-зелени водорасли (фотосинтезиращи бактерии), които растат в сладководните езера.Спирулината е позната като храна още в древността и е присъствала в менюто на древните ацтеки и други цивилизации от онова време. А в днешно време става известна като полезна хранителна добавка, след успешното й имплементиране от НАСА като обогатяваща съставка в хранителния режим на астронавтите, по време на космическите мисии.

Много важно място в енергийната ефективност на сградата се пада на топлоизолационната система. На първото ниво на сградата има изработен макет , който се използва за нуждите на обучаващите се в посока енергийно ефективно строителство.

Сградата на Клъстер е проектирана от специалисти от Висшия институт по архитектура и строителство на Андалусия.

За мен като строителен инженер-конструктор предизвика интерес както оригиналното конструктивно решение на сградата, така и самото фундиране. Ел Падул се намира в планинска област, което предполага скални почви. Оказа се, че почвите са песъчливи, което не е затруднило особено изпълнението на основите.

До момента строителството на сградата , поради недостатъчно средства за завършване, продължава, особено във вътрешността. Част от целите при построяване на центъра е експериментална в посока новаторски разработки, свързани с използването на възобновяеми енергийни източници. А това означава ,че пред учените , както и пред обучаващите се в сградата, работещи в посока енергийна ефективност, има още много предизвикателства и място за иновативни идеи.

Нашият гид изрично подчерта, че сградата не е пасивна, а енергийно позитивна. Администрацията на Андалусия е задължила Клъстера да върже сградата към Националната енергийна система. При направените след това замервания се оказало, че сградата не само не консумира външна ел. енергия, а дори отдава на Националната енергийна система.

Обогатени с много информация и заредени с многото позитивна енергия, която излъчваха усмихнатите ни домакини, благодарихме и се отправихме в този дъждовен ден към стъкленото стълбище на изхода на тази уникална сграда на бъдещето.

инж.Жанета Славова




Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started